Strona używa ciasteczek (cookies). Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Czytaj więcej


Przypominamy o możliwości odliczenia wydatków na fotowoltaikę w rozliczeniu rocznym PIT za 2021 rok!

  • Podatnik będący właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego ma prawo odliczyć od podstawy obliczenia podatku wydatki poniesione na materiały budowlane, urządzenia i usługi, związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w tym budynku. Do tego zakresu zalicza się również instalacje fotowoltaiczne.
  • Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 000 zł brutto (o ile podatek VAT danego zakupu nie został odliczony w inny sposób).
  • Odliczeniu nie podlegają wydatki dofinansowane w jakikolwiek sposób, można natomiast odliczyć kwotę, która w umowie o dofinansowanie była określona jako środki własne. Zatem jeżeli dofinansowanie wyniosło 20% kwoty brutto – odliczeniu podlega pozostałe 80% kwoty brutto. Jeżeli dofinansowanie wyniosło 20% netto, odliczeniu podlega 80% netto oraz cały VAT.
  • Kwota odliczenia nieznajdująca pokrycia w rocznym dochodzie podatnika podlega odliczeniu w kolejnych latach, nie dłużej jednak niż przez 6 lat.
  • Podstawą do dokonania odliczenia jest faktura VAT – nie jest istotne, czy była zapłacona jednorazowo czy wzięto na ten cel kredyt spłacany przez kilka lat – odliczenia dokonujemy na podstawie prawidłowo wystawionej faktury w rozliczeniu za rok, w którym została wystawiona.


Jeśli będą mieli Państwo pytania lub wątpliwości – chętnie wszystko wyjaśnimy.