Informacje wstępne
Od 1 kwietnia 2022 roku obowiązują nowe zasady rozliczania energii elektrycznej wyprodukowanej z instalacji fotowoltaicznych. Jeżeli interesuje Państwa sposób rozliczania energii obowiązujący do 31.03.2022 roku proszę przejść TUTAJ.
Nowe zasady obowiązują wszystkich prosumentów, czyli osoby lub firmy produkujące energię elektryczną na własne potrzeby z instalacji o mocy do 50 kWp.
Net-billing
System net-billing zakłada odrębne rozliczenie wartości (nie ilości, jak to było dotychczas) energii elektrycznej wprowadzonej do sieci i energii pobranej z sieci elektroenergetycznej.
Wartość oddanej energii do sieci będzie obliczana wg ceny giełdowej – ceny z Rynku Dnia Następnego (RDN).
Jak będziemy rozliczać wyprodukowaną energię?
Konto prosumenta to indywidualne konto, na którym rozliczane są nadwyżki energii wprowadzonej do sieci i pobranej z sieci w systemie wartościowym, w oparciu o ewidencję ilości energii i wartości energii elektrycznej.
Kwota środków stanowiąca depozyt prosumencki może być rozliczana na koncie prosumenckim przez 12 miesięcy od dnia przypisania jej jako depozyt prosumencki na koncie prosumenta.
Jak często jest obliczana wartość energii?
Co godzinę. Od sumy ilości energii elektrycznej pobranej na wszystkich trzech fazach w danej godzinie odejmowana jest suma ilości energii elektrycznej wprowadzonej do sieci w ciągu tej godziny. Dzięki temu nie płacimy opłat dystrybucyjnych za energię zużytą od razu na własne potrzeby. Jest to tak zwane bilansowanie metodą wektorową.
W jaki sposób jest obliczana wartość energii?
W zależności od terminu:
01.04.2022 – 30.06.2022 – Przejściowy system opustów – Na koniec 3-miesięcznego okresu przejściowego, nadwyżki energii zostaną rozliczone po średniej cenie miesięcznej z czerwca 2022 roku, a prosumenci automatycznie przejdą do systemu net-billingu.
01.07.2022 – 30.06.2024 – Net-billing w oparciu o ceny miesięczne – za nadwyżki energii oddawanej do sieci będą Państwo otrzymywać kwotę wyliczaną wg średniej ceny rynkowej energii elektrycznej z poprzedniego miesiąca kalendarzowego.
Za energię pobraną z sieci płacimy zgodnie z taryfą sprzedawcy, który w ramach danej taryfy dolicza opłaty dystrybucyjne.
Kwoty wskakują na nasze konto prosumenta i kompensują się. Jeżeli w danym miesiącu mamy nadpłatę wynikającą z nadprodukcji energii, pozostanie ona do rozliczenia w następnych cyklach rozliczeniowych – maksymalnie przez 12 miesięcy.
01.07.2024 – Net-billing w oparciu o ceny godzinowe – za nadwyżki energii oddawanej do sieci będą Państwo otrzymywać kwotę wyliczaną z zastosowaniem taryf dynamicznych wg cen giełdowych godzinowych na rynkach dnia następnego. Cenę wyznacza operator rynku informacji energii (Polskie Sieci Elektroenergetyczne).
Za energię pobraną z sieci płacimy zgodnie z taryfą sprzedawcy, który w ramach danej taryfy dolicza opłaty dystrybucyjne zmienne.
Krótko mówiąc – energię oddaną do sieci rozliczamy według stawki ogłoszonej dzień wcześniej na stronie PSE, a energię pobraną z sieci według wybranej przez Państwa taryfy sprzedawcy.
Kwoty wskakują na nasze konto prosumenta i kompensują się. Jeżeli w danym miesiącu mamy nadpłatę wynikającą z nadprodukcji energii, pozostanie ona do rozliczenia w następnych cyklach rozliczeniowych – maksymalnie przez 12 miesięcy.
Cały proces odbywa się automatycznie, a Państwo będą otrzymywać rachunki tak jak dotychczas.
Proszę pamiętać! Przedsiębiorcy produkujący energię na własne potrzeby oszczędzają nie tylko na odsprzedaży i zużyciu wyprodukowanej energii, ponieważ instalacja – tak jak wszystkie inne urządzenia w przedsiębiorstwie – podlega amortyzacji wynoszącej 10 % w skali roku oraz odpisowi podatku VAT.
Więcej informacji: