Jakie są zalety instalacji fotowoltaicznej?
- Przynosi korzyści i oszczędności od momentu uruchomienia,
- wpływa na natychmiastowe obniżenie rachunków za prąd,
- jest ekologiczna, dzięki niej zmniejsza się emisja dwutlenku węgla i innych zanieczyszczeń do atmosfery,
- nie ma ruchomych części, które szybko się zużywają i muszą być wymieniane czy serwisowane, co przekłada się na niski koszt utrzymania,
- ma długie okresy gwarancji dla urządzeń – od 2 do 10 lat dla inwertera i 10-15 lat dla paneli fotowoltaicznych,
- po 25 latach panele w dalszym ciągu będą miały wydajność na poziomie nie mniejszym niż 80%,
- dla prosumenta sieć energetyczna działa jak akumulator,
- przedsiębiorca może odliczyć VAT i skorzystać z amortyzacji,
- jest łatwa w montażu,
- podnosi wartość budynku,
- może również stanowić element poprawiający wygląd budynku,
- korzystnie wpływa na wizerunek firmy.
Co bierzemy pod uwagę przy planowaniu instalacji?
- Oczekiwania Klienta,
- miesięczne zapotrzebowanie na prąd,
- planowany zwrot kosztów instalacji,
- uwarunkowania terenowe,
- optymalne ustawienie instalacji,
- możliwości sieci elektrycznej,
- rodzaj oraz nośność powierzchni, na której będzie montowana instalacja,
- możliwe sposoby montażu, które znajdą Państwo TUTAJ,
- prognozę produkcji energii przez instalację.
Czy można otrzymać dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznej?
Tak. Na bieżąco monitorujemy rodzaje dofinansowań, które można uzyskać, proponujemy dodatkową pomoc w złożeniu wniosku i przeprowadzeniu procedury aplikacyjnej i sprawozdawczej.
Czy można korzystać z prądu z instalacji ON-GRID, jeśli zewnętrzny dostawca odetnie zasilanie?
Nie. Jest to kwestia bezpieczeństwa – w przypadku awarii, modernizacji czy naprawy kabli prąd jest odcinany, w związku z czym nie możemy przekazać do sieci własnego prądu, to mogłoby spowodować poważne zagrożenie. W przypadku braku napięcia z sieci na inwerterze prąd z paneli jest automatycznie odcinany, każda instalacja posiada odpowiednie zabezpieczenia. Nie trzeba się zatem o to martwić, ale trzeba o tym wiedzieć.
Czy dostawca energii elektrycznej może odmówić podłączenia instalacji fotowoltaicznej?
Nie. Zgodnie z Art. 41. 1 Ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii, zakład energetyczny ma obowiązek odkupienia energii z odnawialnych źródeł:
„Obowiązek zakupu energii elektrycznej, o którym mowa w art. 41 ust. 1, w art. 42 ust. 1 oraz w art. 92 ust. 1, wykonuje wyznaczony przez Prezesa URE sprzedawca energii elektrycznej, zwany dalej „sprzedawcą zobowiązanym”, na podstawie umowy, o której mowa w art. 5 ustawy – Prawo energetyczne.”
Czy potrzebne są zezwolenia na budowę instalacji o mocy do 50 kW?
Nie. Dla mikroinstalacji fotowoltaicznej o mocy do 50 kW i przyłączonej do sieci elektroenergetycznej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV nie są wymagane: decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, pozwolenie na budowę, decyzje o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia, raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko, zgłoszenie zamiaru realizacji rozpoczęcia robót, koncesja/promesa koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej z URE, warunki przyłączenia do sieci elektroenergetycznej.
Jaki jest wpływ temperatury na wydajność paneli?
Piękne, słoneczne, ale bardzo upalne lato niestety nie przyczynia się do wzrostu efektywności instalacji. Spadek produkcji jest naturalną reakcją na przegrzanie modułu. Przedstawiana przez nas prognozowana produkcja oparta jest na wynikach z ostatnich 10 lat. Jest to wartość średnia, w której zdarzają się lata upalne i chłodniejsze.
Parametry elektryczne modułu fotowoltaicznego wyznaczane są laboratoryjnie w temperaturze 25°C. W rzeczywistych warunkach pracy moc modułu będzie spadać wraz ze wzrostem temperatury powyżej 25° i wzrastać przy spadku temperatury.
„Z punktu widzenia produkcji energii kluczowym wskaźnikiem jest temperaturowy wskaźnik mocy maksymalnej (Temperature Coefficient of Pmax). Im jest on wyższy, tym moduł będzie szybciej tracił moc wraz ze wzrostem temperatury. Spadek będzie szczególnie widoczny w upalne dni.”
Źródło: Instalacje fotowoltaiczne, Bogdan Szymański, Kraków 2016.
Czym się różnią panele słoneczne od kolektorów słonecznych?
Najpierw napiszmy o tym, co je łączy: obie instalacje wykorzystują energię słoneczną, mogą być montowane na dachu, ścianie lub gruncie, obie też generują oszczędności. Różnica polega na tym, że panele PV są prostsze w montażu i bardziej uniwersalne. Kolektory zamieniają promieniowanie słoneczne w ciepło, panele – w prąd elektryczny. Do kolektorów trzeba doprowadzić rury, w których krąży czynnik niezamarzający, doprowadzający energię cieplną do zbiornika wody. Do paneli należy doprowadzić łatwe do ułożenia i ukrycia kable. Kolektory wykorzystujemy do ogrzewania wody do mycia lub do zasilania sieci c.o. Dzięki panelom zasilamy wszystkie urządzenia elektryczne, w tym grzałki do wody i grzejniki elektryczne.
Więcej informacji: