Strona używa ciasteczek (cookies). Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Czytaj więcej


Fala upałów a wydajność paneli PV

Nasi Klienci zwracali się ostatnio do nas zaniepokojeni, ponieważ pomimo dużego nasłonecznienia ich instalacje miały gorsze wyniki niż w ubiegłych latach. Piękne, słoneczne, ale bardzo upalne lato niestety nie przyczynia się do wzrostu efektywności instalacji. Spadek produkcji jest naturalną reakcją na przegrzanie modułu.

Przedstawiana przez nas prognozowana produkcja oparta jest na wynikach z ostatnich 10 lat. Jest to wartość średnia, w której zdarzają się lata upalne i chłodniejsze.

Parametry elektryczne modułu fotowoltaicznego wyznaczane są laboratoryjnie w temperaturze 25°C. W rzeczywistych warunkach pracy moc modułu będzie spadać wraz ze wzrostem temperatury powyżej 25° i wzrastać przy spadku temperatury.

„Z punktu widzenia produkcji energii kluczowym wskaźnikiem jest temperaturowy wskaźnik mocy maksymalnej (Temperature Coefficient of Pmax). Im jest on wyższy, tym moduł będzie szybciej tracił moc wraz ze wzrostem temperatury. Spadek będzie szczególnie widoczny w upalne dni.”

Źródło: Instalacje fotowoltaiczne, Bogdan Szymański, Kraków 2016.