Przypominamy, że Urząd Miasta Katowice prowadzi nabór wniosków o dofinansowanie instalacji fotowoltaicznych.
Wnioski złożone do 31 grudnia 2017 roku zostaną rozpatrzone na początku 2018 roku – w kolejności zgłoszeń. Należy więc jak najszybciej złożyć wniosek, ponieważ zainteresowanie dofinansowaniem jest bardzo duże. Wniosek jest wolny od opłat.
Później trzeba poczekać na ogłoszenie wyników i podpisanie umowy z UM Katowice, co nastąpi prawdopodobnie między lutym a kwietniem 2018 roku. Dopiero po zakończeniu wszystkich formalności można rozpocząć montaż instalacji fotowoltaicznej. Inwestycja musi być wykonana i rozliczona do 30 listopada 2018 roku.
Dofinansowanie wynosi maksymalnie 50%, jednak nie więcej niż 6 000,00 zł brutto. W związku z tym, że ceny instalacji fotowoltaicznych zaczynają się najczęściej od 18 000,00 zł, można otrzymać najwyższą stawkę dofinansowania.
Poniżej kilka informacji z Systemu Elektronicznej Komunikacji Administracji Publicznej SEKAP oraz link do szczegółowych informacji i wzorów wniosków:
- zmiana ogrzewania tradycyjnego węglowego w budynku/lokalu mieszkalnym na ogrzewanie proekologiczne (gazowe, elektryczne, sieć zdalaczynna, olejowe, węglowe na kocioł ekologiczny z atestem klasy 5),
- zainstalowanie odnawialnego źródła energii w budynku/lokalu mieszkalnym,
- usunięcie, utylizację i transport wyrobów zawierających azbest z budynku mieszkalnego/gospodarczego.
Wszystkie osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe, osoby prawne oraz przedsiębiorcy ubiegający się o uzyskanie dotacji celowej składają wnioski do 31 grudnia roku poprzedzającego rok, w którym będzie udzielona dotacja celowa.
WNIOSKI ROZPATRYWANE SĄ W KOLEJNOŚCI SKŁADANIA DO URZĘDU MIASTA KATOWICE WEDŁUG DATY WPŁYWU.
Realizacja zatwierdzonych wniosków uzależniona będzie od wysokości środków finansowych w budżecie Miasta Katowice na zadania z ochrony środowiska i gospodarki wodnej w danym roku budżetowym.
INFORMACJE:
Do kosztów inwestycji nie zostaną zakwalifikowane przy rozliczaniu dotacji celowej:
1. Koszty zmiany ekologicznych systemów grzewczych na inne ekologiczne systemy grzewcze,
2. Koszty transportu,
3. Koszty wykonania projektu,
4. Koszty wystawienia opinii kominiarskiej,
5. Koszty wykonania przyłącza do budynku/lokalu mieszkalnego,
6. Koszty demontażu starych pieców węglowych.