Dofinansowanie czy „dofinansowanie”?
Coraz częściej spotykamy się z „dofinansowaniami” do fotowoltaiki, które oprócz nazwy nie mają nic wspólnego z dofinansowaniem. Kiedy więc wzmóc czujność i na co zwrócić uwagę?
Czy wskazane jest źródło dofinansowania? Powinno być jasno określone, czy pieniądze pochodzą ze środków urzędu miasta, urzędu wojewódzkiego lub marszałkowskiego, ze środków narodowego lub wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska czy też ze środków unijnych. Zazwyczaj – a w przypadku środków unijnych zawsze – na materiałach promocyjnych powinno znajdować się również logo instytucji udzielającej dofinansowania. Nikt nie daje pieniędzy nie chwaląc się tym.
Czy dostępny jest regulamin dofinansowania? Takie regulaminy są bardzo szczegółowe i w jasny sposób określają, kto może być beneficjentem dofinansowania i na jakich warunkach: jaki jest tryb składania i rozpatrywania wniosków, jakie są wymagania wobec beneficjentów i wykonawców, jakie są ramy czasowe na złożenie, rozpatrzenie i rozliczenie wniosku. Jest to zasada, która obowiązuje niezależnie od przeznaczenia dofinansowania.
Czy dostępne są takie dokumenty jak wzór wniosku, wzór umowy o dofinansowanie, instrukcja wypełniania wniosku? Wniosek składa beneficjent, czyli osoba otrzymująca dofinansowanie, a nie wykonawca instalacji. W niektórych przypadkach beneficjent może upoważnić wykonawcę do złożenia wniosku, ale upoważnienie powinno wskazywać do czego konkretnie wykonawca jest upoważniony, czyli w ramach którego projektu może złożyć wniosek. Umowę o dofinansowanie ZAWSZE podpisuje beneficjent, czasami beneficjent i wykonawca, NIGDY sam wykonawca.
Czy instalacja PRZECHODZI NA WŁASNOŚĆ BENEFICJENTA? Zdarza się bowiem tak, że instalacja „dofinansowana” pozostaje własnością wykonawcy, a beneficjent jest tylko dzierżawcą i płaci za korzystanie z prądu.
Jaka jest cena instalacji z dofinansowaniem? Często „dofinansowana” instalacja jest w takiej samej cenie jak instalacja proponowana przez inne firmy bez dofinansowania.
Jako przykład proszę zobaczyć, jak przygotowana jest dokumentacja do programu Czyste Powietrze Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach: