Strona używa ciasteczek (cookies). Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Czytaj więcej


Energia słoneczna jest coraz bardziej popularna, a w internecie jest wiele nowych informacji na ten temat. Poniżej udostępniamy materiał programu „To już jutro” – najważniejsze informacje o fotowoltaice pokazane w ciekawy sposób. Mamy do niego kilka drobnych uwag, które warto podkreślić, aby nie zniechęcić Państwa do zakupu fotowoltaiki.

Na końcu materiału podanych jest kilka problemów, które należy przezwyciężyć:

„Musimy jeszcze usunąć nadmiar barier administracyjnych”. Wyjaśniamy:

  • instalacje do 40 kW, czyli do 130-150 paneli fotowoltaicznych, nie napotykają żadnych problemów administracyjnych. Nie wymagają żadnych pozwoleń (oprócz zgody właściciela budynku:), a jedyną formalnością jest zgłoszenie instalacji do Zakładu Energetycznego. Dokumentację przygotowujemy i zawozimy w Państwa imieniu my, dlatego nie ma czym się przejmować. Zakład energetyczny ma obowiązek podpisać z Państwem umowę i zainstalować licznik w ciągu 30 dni. Sytuacja w tym wypadku jest zupełnie prosta.
  • Instalacje powyżej 40 kW są już większymi przedsięwzięciami i wymagają więcej zachodu. Dotyczy to zazwyczaj średnich lub dużych firm, ale i w tym wypadku również służymy pomocą.  Należy wystąpić o warunki przyłączenia do sieci, decyzję o warunkach zabudowy, pozwolenie na budowę, wpis lub koncesję Urzędu Regulacji Energetyki, a także wykonać projekt budowlany. Trzeba przejść przez wszystkie procedury, ale nie jest to nie do zrobienia.

„Musimy jeszcze (…) uprościć prawo i dostosować je do możliwości przyłączania małych  systemów, jak prywatne na naszych domach”. Wyjaśniamy:

  • podkreślimy, bo wydaje nam się, że warto: dla instalacji do 40 kW prawo jest bardzo przychylne, zwłaszcza dla osób prywatnych, czyli prosumentów.

„Musimy jeszcze (…) ustalić ambitny cel na przyszłość”. Wyjaśniamy:

  • cel został ustalony – zgodnie z Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/28/WE z dnia 23 kwietnia 2009 r. w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych, wyznaczono obowiązko­we cele krajowe, zgodnie z którymi w całej Wspólnocie w 2020 r. ze źródeł odnawialnych ma pochodzić 20 %, a w Polsce 15% energii. Czy potrzebny jest bardziej ambitny cel na przyszłość? Oczywiście!

A co z nowymi akumulatorami Elona Muska? Wyjaśniamy:

  • W świetle obecnych przepisów Prosumenci, czyli osoby prywatne, nie potrzebują akumulatorów, ponieważ to sieć energetyczna działa jak akumulator! Za każdą oddaną do sieci 1 kWh (z nadwyżki wyprodukowanej energii, która nie została wykorzystana na własne potrzeby) odbiera się 0,8 lub 0,7 kWh (po zmroku, w pochmurne dni, zimą). Dzięki temu nie trzeba osobno kupować i osobno sprzedawać nadwyżek wyprodukowanej energii, ale raz w roku można zapłacić za różnicę pomiędzy pobraną i wyprodukowaną energią. Odbywa się to w stosunku 1 : 0,8 dla instalacji o mocy do 10 kW lub 1 : 0,7 dla instalacji o mocy od 10 do 40 kW.
  • Akumulatory to bardzo duży wydatek, a ich żywotność jest dość krótka – około 8-10 lat. Po 25 latach instalacja będzie miała w dalszym ciągu 80-83% wydajności początkowej, zatem w ciągu – załóżmy – 40 lat użytkowania instalacji, akumulatory trzeba będzie wymienić co najmniej 4 razy. Biorąc pod uwagę koszt akumulatorów – najmniejszy to wydatek około 18 000 zł – można za to kupić drugą instalację. Prosumentom doradzamy korzystanie z sieci energetycznej jak z akumulatora, a firmom dobieramy instalację tak, aby jak największa część energii wyprodukowanej była zużywana na własne potrzeby.

Niezależnie od powyższych uwag, film jest warty zobaczenia – zawiera trochę informacji na temat instalacji PV i kilka ciekawostek. Cieszymy się, że takie materiały powstają i że mają dużą oglądalność – wyświetlono go już ponad 132 000 razy! Gratulujemy!